A babalátogatás szabályai

balátogató

 

Miket találnak a szülők kellemetlennek és milyen szabályok betartására figyeljünk?

Egy kisbaba születése mindig valami különleges, a rokonok és barátok már alig várják, hogy köszönthessék az új családtagot, de hogy se félreértés, se sértődöttség ne legyen a vége, babalátogatás alatt be kell tartanunk pár viselkedési szabályt.

 

Melyik időpont alkalmas a babalátogatásra?            Babalátogató                                                                 

Az első szabály, amit minden látogatónak be kell tartani: Hívjuk fel a szülőket és kérdezzük meg őket, melyik időpont lenne alkalmas a látogatásra? Az új szülők az első napokban éjjel-nappal a kisemberrel foglalkoznak, ismerkednek az új feladatokkal és ezeket a napokat legtöbbször egyedül szeretnék tölteni. A látogatás időpontját mindig a szülők jelöljék ki, ne mi döntsük el mikor érnek rá velünk foglalkozni, ezért a váratlan látogatás, vagy meglepetés party abszolút kerülendő, ez túl megterhelő az anyukának és babának egyaránt.

Ha megérkeztünk a babalátogatóba, bármilyen jól érezzük magunkat és bármennyire is marasztalnak minket, a látogatásunk lehetőleg legyen rövid. Egy hosszabb látogatásnál elkerülhetetlen, hogy a szülők úgy érezzék, hogy jó házigazda módjára meg kell minket vendégelni. Ez kerülendő. Ha érezzük, hogy kezd fáradni az anyuka, udvariasan köszönjünk el, ha szükséges, beszéljünk meg egy későbbi látogatást.

 

Mit mondjunk a babáról és mit tartsunk meg inkább magunknak?

„ Jaj, de édes, gyönyörű ez a kisbaba!” Pontosan ez az a mondat, amit minden szülő hallani akar a látogatóktól. Még ha picit pöttyös is a baba arca, vagy még kicsit ferde az orra, esetleg még egy szál haj sincs a buksiján, a baba a szüleinek így is a világ legszebb babája lesz.

A vicceket, vagy meggondolatlan megjegyzéseket kerüljük, hogy a szülőket még véletlenül se bántsuk meg semmivel. Bármilyen fura nevet is kapott a gyermek, ne véleményezzük. Fogadjuk el a szülők választását, biztosak lehetünk benne, hogy alaposan meggondolták, milyen nevet szeretnének adni gyermeküknek.

 

Az első babalátogatás: Higiénia és testi kontaktusbabalátogató

Kézmosás a legfontosabb szabály, mielőtt a baba közelébe mennénk. Az újszülöttek nagyon érzékenyek minden kórokozóra. Kerüljük a puszilgatást, vagy ha már nagyon nem bírjuk ki, előtte mindig kérjük a szülők engedélyét.

Ajak herpesz esetén a puszi szigorúan tilos! Még a legkisebb nátha esetén is inkább mondjuk le a látogatást és maradjuk otthon. A szülők megértőek és nagyon hálásak lesznek érte.

Bármennyire is magától értetődőnek tűnik, sose hagyjuk, hogy a baba az ujjunkat szopogassa. Egyrészt egy cseppet sem higiénikus, másrészt a szülők sem nagyon fognak neki örülni.

Azt senkinek sem kell mondani, hogy a dohányzás a baba közelében szigorúan kerülendő. Azt már viszont kevesen tartják be, hogy a látogatás előtt, a látogatáskor viselt ruhánkban se gyújtsanak rá. A füst ugyanis mélyen beivódik a ruhánkba, hajunkba, bőrünkbe. Mi persze lehet, hogy ezt nem érezzük, de a babát nagyon irritálhatja.

Ha a nagymamák, nagypapák, barátnők megpillantják a babát ellenállhatatlan vágyat éreznek, hogy ölbe is vegyék. A legrosszabb esetben a vendégek körbe is adják egymásnak a csöppséget. De pont ezekben a hetekben a szülők még nagyon óvatosak és féltőek a babával és nem biztos, hogy szívesen adják át. A legjobb, ha megkérdezzük, hogy kézbe vehetjük-e a kicsit. Próbáljuk meg mosolyogva elfogadni a nem-et, mindenféle sértődöttség nélkül, és nyugodjunk meg, garantáltan eljön az az idő, amikor az anyuka még örülni is fog, ha kis időre átvesszük megőrzésre a gyermeket.

 

Milyen ajándékot vigyünk babalátogatóba?Édes álom pelenkatorta pink

Meg kell hagyni, testvérünk, barátnőnk, munkatársunk kisbabájának ajándékot választani nem túl egyszerű feladat. A legbiztosabb, ha baba ajándék vásárlás előtt megkérdezzük a szülőket minek is örülnének, hisz nem az a cél, hogy ajándékunk a fiók mélyén végezze. Nagy a veszély, hogy értelmetlen dolgokat is fog a baba kapni, hisz általában nincs szükségük melegítőpárnára hasfájás ellen, vagy játékórára stb. Amennyiben ruhát szeretnél ajándékozni, vedd figyelembe a szülők ízlését, és ha nem vagy tisztában a pontos mérettel, inkább válassz nagyobb méretet, abból nem lehet baj, mert a babák úgyis mindenbe gyorsan belenőnek. Ha nem szeretnél Te is babakocsi csörgőt és plüss macit ajándékozni, egy ajándékcsomag baba ápolási szerekkel, egy névre szóló szundikendő, vagy takaró, esetleg egy praktikus és gyönyörű pelenkatorta mindig jó választás (például ez itt ). Ha végképp semmi nem jut eszedbe, egy vásárlási utalványt még mindig adhatsz. Ennek is megvan a maga előnye.

Egy alternatíva, ami nem kerül pénzbe, mégis sok anyuka örül neki, ha a háztartás körüli munkában ajánljuk fel segítségünket. Egy takarítás, vagy bevásárlás, esetleg egy délutáni felügyelet a nagyobb testvérre felbecsülhetetlen segítséget jelenthet.

Ne vigyél ajándékba műanyag játékokat, melyek hangos, kellemetlen hangot adnak. Bár a babának akár tetszhet is, de a lefáradt szülőknek nem biztos, hogy jót fog tenni. Ezekre a játékokra egy idő után rendszerint valaki „véletlenül” rálép, vagy szerencsés esetben „elvitte a cica”.

Tartsd szem előtt, hogy az ajándék, amit a baba kezébe adunk csak biztonságos lehet. Figyeld a logót, címkét, ami a termék bevizsgálását tanúsítja. Fontos, hogy a kicsi csak a korának megfelelő játékot vehessen kézbe, így nem kell félnünk, hogy bármit lenyel, vagy magának sérülést okoz.

 

Összefoglalva:

♥   Egyeztesd a látogatás időpontját a szülőkkel!

♥   Ne szervezz meglepetés bulit!

♥   Látogatásod legyen rövid!

♥   A szülők megkérdezése nélkül ne vedd ölbe és ne puszilgasd a babát!

♥   Ajándékvásárlás előtt inkább kérdezd meg a szülőket!

♥   Alternatív ajándék: segítség főzésben, takarításban, bevásárlásban. Játék a nagyobb testvérrel.

 

Befejezésül kívánunk mindenkinek vidám babalátogatót!

 

 

balátogató